MKwadrat #86 – Switch HDMI

Witajcie w bardzo dziwnym odcinku w którym nie poruszyliśmy większości zaplanowanych tematów, ale za to po raz pierwszy w historii wystąpiliśmy w pełnym czteroosobowym składzie. Dyskutujemy o zakupach Simplexa i Michała, wrażeniach Marcina w VR, plebiscycie na forumową grę roku 2005 i prezentacji cyberpunkowej technologii Neuralink.

Wstęp
0:00:00 – Pierwszy raz w historii nagrywamy w pełnym składzie (od czasu jego poszerzenia o Dominika).
Społeczność/Dyskusje różne
0:01:10 – Simplex wpadł w szał zakupów. Statyw i magnetyczne kable USB. Dygresja Pikacza o ładowaniu kontrolerów.
0:09:06 – Kolejny nabytek: urządzenie wielofunkcyjne Brothera i rant na podajnik na papier.
0:15:23 – Switch HDMI (do którego Simplex podłączył Switcha, WiiU, PS3, Chromecasta i służbowego laptopa).
0:22:08 – Największy zakup: LG OLED 65B9 pod nextgeny. Dominik i Simplex mają różne żony. Obalamy mit o wypalaniu się OLEDa.
0:29:34 – Ostatni zakup Simplexa: taniodobre słuchawki QCY T1. Michał nie może się nadziwić, że Simplex jest w stanie słuchać muzyki z tak tanich słuchawek.
0:34:14 – Michał kupił czytnik ebooków Kobo Libre H2O: długa dyskusja o modelach i cenach czytników i o formatach e-booków.
1:12:20 – Temat odcinka: Marcin kupił gogle VR i grał między innymi na boisku i na balkonie, oglądał koncerty.
1:55:43 – Michał gra w Audicę. 22 pozycja na świecie w bardzo trudnym utworze, podejrzewamy że jest cyborgiem.
2:08:27 – Forumowa Gra Roku 2005. Simplex masakruje akcent brytyjski. Wspominamy F.E.A.R., Chaos Theory, Psychonauts, Fahrenheit, Call of Duty 2.
2:19:21 – Kącik „Musk rozjebany”: prezentacja Neuralink. Przypominamy serial „Black Mirror”. Dominik wymyśla nazwę bezprzewodowego Indexa.
Zakończenie
2:32:32 – Podsumowujemy odcinek, wymieniamy tematy których nie poruszyliśmy. Zapraszamy forumowiczów do podcastu.
2:36:20 – Bloopersy dla chętnych

MP3: https://mkwadratpodcast.pl/podcast/MKwadrat_86.mp3
RSS: https://mkwadratpodcast.pl/feed/podcast
Spotify: https://open.spotify.com/show/7e5OdT8bnLmvCahOfo4jNG
iTunes: https://podcasts.apple.com/ca/podcast/m2-podcast/id1082742315
Grupa na FB: https://www.facebook.com/groups/mkwadratpodcast/
Twitter: https://twitter.com/mkwadratpodcast
Email: kontakt@mkwadratpodcast.pl
Patronite: https://patronite.pl/mkwadrat
PayPal: simplex@g.pl
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCXKW9Oixey3hHQ4g5o4OaDg/

23 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

      • Śmiechowy odcinek, widać że jak ludzi kupa to rozmowy są jak przy piwku i nie da się iść z tematami równo według wytyczonego planu. Ale mi się słuchało świetnie, to był odcinek pełen niesamowitych historii, od kupowania kombajnów przez nieumiejętność czytania ebooków w tramwaju po granie w VR na balkonie – humorystycznych wrzutek od rozentuzjazmowanych współnagrywających było co nie miara 😀

        Tylko nie wiem jak mogliście nie wpaść na to, że skoro Dominik chce mieć rzutnik w garażu, to największą atrakcją nie będzie jakieś tam „kino samochodowe”, tylko zbudowanie realistycznego symulatora do wyścigów poprzez zamontowanie w samochodzie kierownicy i pedałów! 😀

        I mały BAJOP – nagrywam na mikrofonie z Guitar Hero, nie z SingStara (Adek z resztą też). Polecamy, 35zł na aukcjach, w tej cenie chyba nie ma nic lepszego.

  1. Drugi;) na razie odniosę się do czytników, Kindle ma „wbudowany” automatyczny konwerter chyba wszystkiego na .mobi tak ze to ze masz ePub nie znaczy nic, czy jest to PDF, TXT, DOC, czy mniej popularne formaty łącznie z tymi komiksowymi. Tyle ze ten konwerter oparty jest o chmurę i wysyłasz taki plik na adres e-mail czytnika, podobnie jak dłuższe artykuły z stron internetowych jesteś bez problemu w stanie wysłać na czytnik przez odpowiedni wtyczkę i to jest absolutnie największa zaleta kindle której mi teraz brakuje. Gratis do tego masz backup wszystkiego w chmurze bo usuwasz z czytnika i pobierasz z czytnika a nie musisz iść znowu do księgarni generować plik i przerzucać jak zwierze po kablu Sam personalnie od chyba 5lat mam czytnik Kobo Aura HD 😉 ale chyba zmienię bo to ostatnie urządzenie ładowane przez microUSB no i bateria trzyma mi już góra tydzień.

      • Tak i nie bo obsługiwanych formatów jest więcej, sam wysyłałem ePuby i działało. Ale nie mam teraz kindle żeby sprawdzić. Pamietam ze jak wysyłałem mangi to nie zawsze format cbr lub coś podobnego akceptował ale wystarczyło zmienić na .zip.

        • Wg Amazona epub nie jest obsługiwany. Specjalnie szukałem w Google „jak wysłać epub na Kindle” i wszędzie piszą że trzeba konwertować np za pomocą Calibre. Mam kindle od ponad 10 lat, czytam Świat Czytników i nigdy nie słyszałem o tym żeby można było wysłać epub mailem na Kindle i on dojdzie przekonwertowany na mobi. Zaraz to przetestuję (możliwe też ze taka funkcja kiedyś była i Amazon ją usunął).

  2. Fajny odcinek wyszedł. @SimplexPL:disqus nie strofuj tak chłopaków jak sobie heheszkują. Ja odbierałem to dosyć negatywnie (domyślam się że chciałeś merytorycznego odcinka bez zbędnego śmieszkowania po „kilku” negatywnych komentarzach po odcinku z Razerem) ale moim zdaniem to bez sensu. Jak jest flow to jest. Tak samo jak nie rozumiem ludzi którzy krytykują dygresje w Grysławie…

    Co do zaproszenia forumowiczów do podcastu, to czekam aż mi założą lepsze łącze internetowe (co ma mieć miejsce w okolicach końca piździernika bo te obecne nie nadaje się do niczego), kupuję majka od Gitar Hiroł (dzięki @Razermail:disqus za polecenie) i się wpraszam ;).

    • Jestem prowadzącym i muszę pilnować żeby choć kilka tematów z rozpiski zostało poruszonych. Jakaś struktura i minimalna dyscyplina musi być, bo inaczej może wkraść się chaos – a czas na nagranie odcinka był ograniczony. W ogóle nie kojarzę żebym ich jakoś przesadnie „strofował” i nie wydaje mi się aby czuli się strofowani (być może się mylę). A już na pewno nie robiłem tego z powodu komentarzy pod odcinku z Razerem bo uważam że to był świetny odcinek i wyparłem tę krytykę z pamięci 🙂
      Jak wiadomo jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. A do podcastu serdecznie zapraszamy 🙂

  3. Usunąłem komentarz bo był dubel przez problemy z netem właśnie a nie widziałem że wisi już odpowiedź.
    Co do zaproszenia to przyjmuję i trzymam za słowo!

  4. qcy jest naprawdę dobre, nie jestem audiofilem, ale tez nie jestem przygłuchy. Myślę że zadowoli zdecydowaną większość przeciętnych słuchaczy, zarówno podcastów jak i muzyki. Co się rzuca w uszy to że od studyjnych neutralnych monitorów mają bardziej podbite basy, czyli dokładnie jak przeciętni ludzie wolą. W życiu miałem pewnie z kilkadziesiąt modeli słuchawek, qcy to zdecydowanie najlepszy zakup w kategorii jakość/cena.

    Z tym zamawianiem w empiku to trzeba sprawdzić czy naprawdę kupuje się w empiku, czy janusz-tradex a empik jest tylko witryna sklepową. Empik teraz i empik 20 lat temu to nie to samo, szczególnie ich witryna.

    Generalnie kupowanie Kindle z „przemytu” nie ma za wielkiego sensu. Można dostać egzemplarz np. z japońskiej dystrybucji i Amazon każe tam wysyłać, albo odeśle tylko na japoński adres. Mówię to jako osoba która kupiła w jakimś tani m sklepie w Warszawie za 220zł (kiedyś to były ceny, teraz nie ma cen). Szczęśliwie u mnie wszystko grało, a zepsuł się po gwarancji więc i tak pies trącał.

    Epuby można łatwo i szybko skonwertować automatycznie tak jak zasugerowano w komentarzu obok – zmienić nazwę pliku.

    Potężna zaletą Kindla jest jego amazonowe zaplecze. Nie mowie o sklepie, bo polskich książek tam prawie nie ma, ale o całym systemie wygodnej dystrybucji, konwersji i archiwizacji w chmurze (mam tam książki i pliki z wielu lat, setki tytułów). Wysyłam książki na swojego indywidualnego maila i wszystko dzieje się automatycznie, za chwilę mogę czytać.

    Kiedyś potężną zaletą kindli był darmowy internet na całym świecie bez kosztów roamingu. Do turystycznego przeglądania Wikipedii był jak znalazł (swoją drogą niewielu ludzi wie ze usługę(kartę sim) dla nich dostarczał polski play, choć pewnie nie jedyny).

    Jak dla mnie szybkość działania na czytniku jest niezbyt istotna, przewracanie strony jest błyskawiczne, trwa trochę najwyżej indeksowanie zawartości przy resecie, zazwyczaj mam w pamięci jakieś 300-400 tytułów.

    Nie miałem wersji dotykowej, ale z tego co kojarzę to można przełączyć tak dotyk żeby działał nie na całym ekranie tylko w niektórych strefach – może być to rozwiązanie dla nie potrafiących trzymać czytnika. Swoją drogą nie rozumiem tego problemu. Mój czytnik ma co prawda centymetrowy margines, ale w komunikacji trzymam jedną ręką tak że wystarczyłyby jakieś 2-3 milimetry, i tak dotykam głównie krawędzi. Czytnik tkwi pomiędzy kciukiem w pionie i fragmentem małego na dole, reszta palcy z tyłu. Nigdy nie używałem żadnej okładki.

    Rozmiar 6 cali jest dla mnie naprawdę ok. Kiedyś chorowałem na wersje 10 cali, kiedy jeszcze takie były (drożyzna), ale przyzwyczaiłem się do małej, Jest poręczna, wygodna, dobrze się czyta w każdych okolicznościach, można wsadzić do kieszeni jak telefon.

    Tak się zastanawiam, jaki input lag dodaje taki przełącznik hdmi?

  5. Bez sensu, prawie 3 godziny gadania o dupie maryny, kogo to interesuje?

    …a teraz na serio.
    Po pierwsze primo nie spodziewałem się takich tłumów. Jak zawsze wyznaję zasadę, że czym więcej mądrych głów tym lepiej 🙂
    Podtrzymuję także moje zdanie, że naturalnie prowadzona rozmowa sprawdza się najlepiej, a mnogość tematów powoduje, że słuchanie się nie nudzi. (Ileż można gadać o tym VR, przecież to umiera…).
    Jakość dzwięku super, tak trzymać!

    (A @Simplex wreszcie postawił mi browara w realu :P)